در پست قبلی به بررسی مقاله‌ای از Vince Fabro در وبسایت Insight.com پرداختیم و در آن در مورد گروه‌های مختلفی صحبت کردیم که با مهاجرت به ابر مخالف بودند. در این پست می‌خواهیم با آن دسته از افرادی صحبت کنیم که با مهاجرت به سیستم‌های ابری موافق هستند و راه کارهایی ارائه دهیم تا بتوانند مخالفان را برای مهاجرت به ابر متفاعد کنند.

دوباره این موضوع را بیان می‌کنیم که ما در این دو پست تنها در مورد آن دسته از سازمان‌هایی صحبت می‌کنیم که مهاجرت به ابر برایشان کار قابل قبولی است و ذی‌نفعان نیز با این کار موافق هستند. و در مورد شرکت‌هایی که به دلایل قانونی و یا امنیتی خاص از تکنولوژی ابر استفاده نمی‌کنند و یا آن را به تاخیر می‌اندازند، صحبت نمی‌کنیم.

چگونه مخالفان را متقاعد کنیم؟

اگر شما از حامیان مهاجرت به ابر هستید و افرادی هستند که با این حرکت مخالفت می‌کنند، مهمترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به آنان کمک کنید تا در راستای ابر و مفاهیم رایانش ابری بیاموزند تا بتوانند ترس‌ها، عدم اطمینان و شک‌هایشان را کنار بگذارند.

می‌توانید این کار را با بیان داستان‌هایی از سایر مشتریان ابر که دغدغه‌های مشابهی داشتند و مهاجرت موفقی به ابر داشتند، شروع کنید و به مخالفان توضیح دهید که انتقال به ابر چگونه به آن‌ها کمک کرده تا عملکردشان بهبود پیدا کند. بازدیدی از سازمان‌هایی که مهاجرت موفقی به ابر داشتند ترتیب دهید و این امکان را به مخالفان بدهید تا خودشان تمامی دغدغه‌هایشان را بیان کنند و نحوه‌ی مواجه شدن آن سازمان با دغدغه‌هایشان را ببینند.

علاوه بر این، می‌توانید از آموزش عملی استفاده کنید. باید گفت آموزش عملی یکی از بهترین راه‌حل‌هاست. شما می‌توانید در این مورد، تکنولوژی اب را شبیه‌سازی کنید. افراد نگرانی‌ها و نیازهای خودشان را بیان می‌کنند و با شبیه‌سازی مراحل مختلف و به مرور پی می‌برند که نگرانی‌هایشان بی دلیل بوده و شک و تردیدشان از بین خواهد رفت.

در هرحال بعد از این کارها بازهم ممکن است که مخالفان نگرانی‌هایشان برطرف نشود که می‌توانید در آخرین مرحله با انتقال واقعی یک برنامه کوچک به ابر و راه‌اندازی برخی زیرساخت‌های لازم برای استقرار آن، نیازها و دغدغه‌هایشان را به چالش بکشید.

این لحظه می‌تواند لحظه‌ی فوق‌العاده‌ای باشد. وقتی توسعه‌دهندگان می‌بینند که به راحتی می‌توانند برنامه‌های خود را به ابر منتقل کنند، مسئولان زیرساخت متوجه می‌شوند که چقدر نصب و پیکربندی زیرساخت در ابر آسان است و تیم امنیتی می‌بیند که در ابر می‌تواند کنترل بسیار بیشتر بر روی قسمت‌های مختلف زیرساختی و نرم‌افزاری داشته باشد.

در نهایت و پس از تمامی این مراحل، بسیار محتمل و منطقی است که عده‌ای درخواست آشنایی بیشتر با ابر و نحوه‌ی مهاجرت به ابر را بدهند. که بهترین کار این است که از افراد و یا سازمان‌هایی که در این زمینه تخصص دارند بخواهید تا برای کارمندان سازمان‌ شما کلاس‌های توجیهی و آموزشی برگزار کنند.

می‌توانید از سازمانی که می‌خواهید خدمات ابری را دریافت کنید بخواهید تا این جلسات آموزشی را برای شما برگزار کنند تا علاوه بر آموزش افراد، اگر هنوز هم کسانی هستند که دغدغه و نگرانی در مورد ابر و امنیت آن دارند، با مطرح کردن سوال‌هایشان، ابهامات خود را برطرف کنند.

حرف آخر اینکه …

مهاجرت به ابر یک حرکت و جهش بزرگ است. این حرکت می‌تواند باعث تغییرات بزرگی در زمینه فناوری اطلاعات باشد. باید به این موضوع توجه کنید که بعضی از افراد با تغییرات به راحتی کنار نمی‌آیند و نمی‌توانند به خوبی تغییر کنند، بهمین خاطر اصلا نباید تعجب کنید که آن‌ها خواهان برگشت به حالت قبل شوند و یا حتی به عقب برگردند.

برخی از شرکت‌ها به دلیل مهاجرت به ابر کارمندانی که با تغییرات کنار نمی‌آمدند را برکنار کرده و کارمند جدید استخدام کردند که از نظر ما این اصلا ایده‌ی مناسبی نیست. بهتر است با این افراد ارتباط برقرار کنید، به آنان اطلاعات لازم برای موفقیت در راه کار با سیستم جدید را بدهید و سعی کنید نگرانی‌های آنان را کاهش دهید.


منبع: To Cloud or Not to Cloud