Vince Fabro در وبسایت Insight.com مقاله‌ای نوشته که در آن به بررسی این موضع می‌پردازد که با اینکه تعداد زیادی از شرکت‌ها در حال پیوستن به تکنولوژی ابر هستند، اما هنوز گروه‌هایی وجود دارند که با مهاجرت به ابر مخالفت می‌کنند. در قالب دو پست، نتایج این مقاله را در اختیارتان قرار می‌دهیم. در این پست به بررسی گروه‌های مخالف مهاجرت به ابر و دلایلشان می‌پردازیم و در پست بعدی راه‌های پاسخگویی در برابر این مخالفت‌ها را بیان می‌کنیم.

باید بدانید که رایانش ابری یک تکنولوژی تحول‌گر است که با معرفی و مستندسازی بسیار خوب باعث شد بسیاری از شرکت‌ها با سرعت زیادی به این تکنولوژی روی بیاورند. البته نباید در کنار “تحول” و “سرعت” رایانش ابری، واژه “تغییر” را از قلم بیاندازیم. این سه واژه، واژه‌هایی هستند که مردم را به استفاده از رایانش ابری ترغیب می‌کنند.

یک فرض!


قبل از شروع، باید یک فرض بسیار مهم را در نظر بگیریم. فرض این است که مهاجرت به ابر برای سازمان‌هایی که در این پست درموردشان صحبت می‌کنیم، کار قابل قبولی است و ذی‌نفعان نیز با این کار موافق هستند.

مطمئنا برخی شرکت‌ها هستند که به دلایل قانونی و یا امنیتی خاص از تکنولوژی ابر استفاده نمی‌کنند و یا آن را به تاخیر می‌اندازند، که باید بگوییم ما در این پست در مورد اینگونه شرکت‌ها صحبت نمی‌کنیم.

چه کسانی با مهاجرت به ابر مخالفت ‌می‌کنند؟


Vince Fabro می‌گوید برای مخالفت با این موضوع همواره شاهد دو دلیل اصلی بوده که از سمت گروه‌های مختلفی و به شیوه‌های مختلفی بیان شده است.

تیم زیرساخت

اولین گروه، اعضای تیم زیرساخت شرکت‌ها هستند که نگران امنیت شغلیشان می‌شوند. این گروه می‌ترسند با انتقال اطلاعات و برنامه‌ها به ابر، کاری برای اعضای تیم زیرساخت نباشد و آنان از شغلشان اخراج شوند. خب البته با تعطیل شدن مراکز داده‌ی یک شرکت، افراد کارمند در این قسمت احتمالا تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و می‌توان به این افراد تا حدودی حق داد که نگران آینده‎ی شغلیشان باشند.

مطمئنا با آمدن تکنولوژی ابر، چیزهای بسیار جدید دیگری نیز برای یاگیری خواهد آمد. برای مثال هر ارائه‌دهنده، سیستم مدیریت ابر مخصوص خود را دارد. باید افرادی در شرکت باشند که این ماشین‌های مجازی و سیستم ابری را مدیریت کنند. اتفاقا برای کسانی که از فناوری‌های جدید لذت می‌برند، مهاجرت به ابر یک تجربه‌ی و چالش جدید و جذاب است.

اما برای کسانیکه نمی‌خواهند یاد بگیرند و از تغییر و تجربیات جدید واهمه دارند، مهاجرت به ابر یک تهدید به حساب می‌آید.

تیم امنیت

گروه دومی که با مهاجرت به ابر مخالفت می‌کنند، علت مخالفتشان را دلایل امنیتی مطرح می‌کنند. این مخالفت ممکن است به دلایل گوناگونی صورت گیرد. یک دلیل ممکن است این باشد که اعضای تیم امنیتی سازمان با رایانش ابری آشنا نیستند و یا از کار کردن با آن احساس راحتی نمی‌کنند. یا ممکن است زمان کافی و یا به طور کلی تمایلی برای آموختن آن ندارند.در حالیکه این‌ها دلایلی از روی عدم درک درست مفهوم رایانش ابری است. با کمال شرمندگی باید بگویم این دلایل تنها بهانه‌هایی از روی ترس، عدم اطمینان و شک است.

در مواردی هم تیم امنیتی می‌گوید باید برای بررسی ابر و امنیت آن وقت بگذارد. که این گفته‌ای منطقی است. تیم امنیت سازمان تا زمانیکه درباره‌ی ابر و امنیت آن مطمئن نشوند، زمان ارزیابی را طولانی می‌کنند.

توسعه‌دهندگان!

در کنار دو تیم امنیت و زیرساختِ سازمان‌ها که بیشترین مخالفت برای مهاجرت به ابر از سوی این دو گروه مطرح می‌شود، گروه سومی هم وجود دارد که با مهاجرت به ابر مخالفت کنند که البته بسیار کمتر دیده شده و آن گروه توسعه‌دهندگان نرم افزارها هستند. مخالفت از سوی تیم توسعه سازمان ممکن است به این دلیل باشد که با سیستم فعلی احساس راحتی می‌کنند و از اینکه بخواهند برنامه‌های خود را برای ابر بازنویسی کنند، واهمه دارند.

این موضوع بیشتر باعث ناراحتی است. تیم‌های توسعه باید همواره مشتاق یادگیری چیزهای جدید باشند و با درجا زدن و ماندن در یک وضعیت مخالفت کنند. صرف نظر از اینکه این توسعه‌دهندگان اطلاعی از سیستم ابر و چگونگی تحت تاثیر قرار گرفتن برنامه‌هایشان در ابر ندارند، باید بگوییم که اتفاقا مهاجرت به ابر برای توسعه‌دهندگان یک فرصت بسیار مناسب برای یادگیری و همچنین بازنگری و بهبود برنامه‌هایشان است.

در هرحال، وقتی دلایل مخالفت را کنار هم بگذاریم، می‌بینیم که تمام مخالفت‌ها از عدم تمایل به یادگیری چیزهای جدید و ترس از تغییر سرچشمه می‌گیرد.


منبع: To Cloud or Not to Cloud