دسته بندی ها: اصطلاحات ابر و اینترنت

بلاک‌چین

بلاک‌چین (blockchain)، به معنی زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

در واقع بلاک‌چین یک سیستم ثبت اطلاعات کاملا توزیع شده و بدون هیچ کنترل کننده‌ی مرکزی است. اطلاعات ثبت شده بین تمامی اعضای سیستم به اشتراک گذاشته می‌شود. با توجه به اینکه تمامی اطلاعات رمزنگاری شده و به بلوک‌های ماقبل خود وابسته است، امکان هرگونه خرابکاری از افراد گرفته می‌شود.

HTTP

Hypertext Transfer Protocol، بخشی از پروتکل‌های اینترنت است که برای انتقال داده در سطح وب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع HTTP مجموعه پروتکل‌هایی است که دستورات و سرویس‌های مورد نیاز برای انتقال داده در صفحات وب، در آن تعریف شده است.

HTML

HyperText Markup Language، یک زبان نشانه‌گذاری است که برای ایجاد صفحات وب از آن استفاده می‌شود. در واقع HTML ساختار یک صفحه وب را توسط نشانه‌گذاری‌ها مشخص می‌کند تا مرورگرها بتوانند صفحه‌ی مذکور را بدرستی نشان دهند.

WWW

World Wide Web، تمامی صفحات وب، تصاویر، فیلم‌ها و سایر محتوایی است که افراد می‌توانند از طریق مرورگرشان به آن‌ها دسترسی داشته باشند. بسیاری از مردم WWW را با اینترنت معادل می‌دانند در حالیکه این تصوری نادرست است. در واقع اینترنت این امکان را در اختیار ما قرار می‌دهد که بتوانیم به WWW دسترسی داشته باشیم و باید گفت WWW زیرمجموعه‌ای از اینترنت است.

میزبان شبکه

هر کامپیوتری که به اینترنت یا هر گونه شبکه‌ی داده‌ای متصل باشد یک میزبان شبکه (Host) است. میزبان می‌تواند سرور یا کلاینت باشد.
هر میزبان شبکه دارای یک شناسه منحصر بفرد است تا سایر کامپیوترها بتوانند از طریق این شناسه با آن ارتباط برقرار کنند.

پروتکل

هنگامیکه دو دستگاه بخواهند از طریق اینترنت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، باید از مجموعه‌ای از قوانین مشترکی پیروی کنند. به مجموعه‌ی قوانین و رویه‌های حاکم بر ارتباطات اینترنتی، پروتکل (Protocol) می‌گویند.

احراز هویت

در علم کامپیوتر، احراز هویت (Authentication) به فرآیندی گفته می‌شود که در طی آن یک فرد یا دستگاه شناسایی شود و هویتش مورد تایید قرار گیرد.
برای مثال بعضی از وبسایت‌ها برای کاربرانشان پنل کاربری تعریف می‌کنند. شما برای اینکه بتوانید وارد پنل کاربری مخصوص به خودتان شوید باید نام کاربری و رمز ورودتان را وارد کنید. اگر نام کاربری و رمز وارد شده صحیح باشد وبسایت اطمینان پیدا می‌کند که شما همان فردی هستید که ادعا می‌کنید و به شما اجازه ورود به حساب کاربریتان را می‌دهد.

مرورگر

مرورگر (Browser یا Web Browser)، برنامه‌ای است که برای مشاهده و دسترسی به وبسایت‌ها از آن استفاده می‌شود. از شناخته شده‌ترین مرورگرها می‌توان به مایکروسافت اینترنت اکسپلورر (Microsoft Internet Explorer)، گوگل کروم (Google Chrome) و اپل سافاری (Apple Safari) اشاره کرد.

URL

(URL (Uniform Resource Locator، به زبان ساده آدرس مرتبط با یک صفحه وب و یا یک فایل به خصوص در اینترنت است. به طور مثال URL مرتبط با گوگل “https://www.google.com” است.

مقیاس پذیری – Scalability

مقیاس پذیری یا توسعه پذیری (Scalability) به توانایی یک سیستم در برابر افزایش بارکاری گفته می‌شود. سیستمی که بتواند افزایش بارکاری را به خوبی کنترل کند و دچار مشکل و یا تاخیر در اجرای برنامه‌ها نشود، یک سیستم مقیاس پذیر یا توسعه پذیر است.