دسته بندی ها: اصطلاحات بانکی

فین‌تک – FinTech

فین‌تک (FinTech یا Financial technology)، به استفاده و به کارگیری از تکنولوژی در فرآیندها و خدمات مالی به صورتی نوآورانه، گفته می‌شود. با این هدف که محصولات و خدمات مالی، به گونه‌ای بهتر و کارامدتر ارائه شوند.

چکاوک

چکاوک (سامانه انتقال تصویر چک)، به منظور الکترونیکی کردن فرآیند وصول چک به وجود آمده است تا تبادل چک‌ها به صورت فیزیکی را کاهش دهد.
با استفاده از این سیستم مشتریان می‌توانند برای وصول چک‌هایشان به هر شعبه‌ای از بانک مراجعه کنند. تصویر اسکن چک گرفته شده و با امضای دیجیتالی صاحب آن مطابقت داده می‌شود. در صورت صحت اطلاعات، در کمترین زمان ممکن مبلغ از حساب صاحب چک کسر می‌گردد.

شبکه‌ی شتاب

شبکه شتاب (شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی)، به منظور تسهیل تبادلات مالی بین بانک‌های مختلف به وجود آمده است.
مشتریان بانک‌هایی که عضو شبکه شتاب هستند، به راحتی با استفاده از کارتِ بانک خود می‌توانند از دستگاه‌های کارتخوان (POS)، دستگاه‌های خودپرداز (ATM)، درگاه‌های پرداخت اینترنتی (IPG) و … سایر بانک‎ها استفاده کنند. مرکز شتاب بر این تبادلات مالی نظارت دارد و تسویه حساب بین بانک‌ها را انجام می‌دهد.

ویپاد

ویپاد (برنامه موبایلی بانکداری اجتماعی بانک پاسارگاد)، نوعی شبکه اجتماعی برای انجام تبادلات مالی میان افراد از طریق شماره تلفن همراه می‌باشد. با استفاده از این سرویس مشتریان بانک می‌توانند بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات بانکی، به حساب افرادی که شماره تماسشان را در لیست مخاطبینشان دارند، به صورت فردی یا گروهی وجه انتقال داده و یا تعاملات بانکی ممکن را انجام دهند.

کیپاد

کیپاد (کیف پول همراه بانک پاسارگاد)، این امکان را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد که بتوانند پرداخت‌های تا سقف ۵۰ هزارتومان را بدون نیاز به کارت بانکی، بدون وارد کردن رمز، بدون نیاز به اینترنت و با حداکثر سرعت از طریق گوشی تلفن همراه خود و صرفا با نزدیک کردن گوشی به دستگاه پذیرنده کیپاد انجام دهند. این سرویس بر بستر NFC پیاده‌سازی شده و در حال حاضر تنها بر روی گوشی‌های اندروید که دارای قابلیت NFC و سیم کارت ایرانسل باشند، قابل استفاده و به کارگیری می‌باشد.

بانکداری مجازی

بانکداری مجازی، به مشتریان این امکان را می‌دهد که از طریق برقراری ارتباط با اینترنت در هر زمان و مکانی بتوانند امور بانکی مورد نیاز خود را انجام دهند.

خودپرداز – ATM

خودپرداز (Automated Teller Machine)، دستگاهی است که به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به حضور در شعب بانک، به وسیله قرار دادن کارت در دستگاه و وارد کردن رمز عبور، از حساب خود پول دریافت کنند. علاوه بر دریافت پول، خدمات دیگری همچون استعلام موجودی، مشاهده گردش حساب، انتقال وجه نیز برای مشتریان وجود دارد. برخی از دستگاه‌های خودپرداز امکان واریز پول یا چک را نیز در اختیار مشتریانشان قرار می‌دهند.

ساتنا

ساتنا (سامانه تسویه ناخالص آنی)، در این سامانه مشتریان بانک می‌توانند مبالغ بیشتر از صد و پنجاه میلیون ریال را با امنیت و سرعت و بدون کارمزد به حساب‌های دیگر در بانک خود یا سایر بانک‌ها انتقال دهند.

پایا

پایا (سامانه پایاپای الکترونیکی)، یکی از روش‌های الکترونیک برای پرداخت‌های خرد است. مشتریان بانک با استفاده از سامانه‌ی پایا می‌توانند تا سقف مبلغ صد و پنجاه میلیون ریال را با امنیت و سرعت و بدون کارمزد به حساب‌های دیگر در بانک خود یا سایر بانک‌ها انتقال دهند.

درگاه پرداخت اینترنتی – IPG

درگاه پرداخت اینترنتی (Intenet Payment Gatewaye)، یک صفحه وب است که کسب و کارهای آنلاین را به درگاه پرداخت بانکی متصل می‌نماید تا کاربران بتوانند هزینه‌ی استفاده از خدمات و محصولات را از طریق این درگاه به حساب کسب و کار واریز نمایند.