دسته بندی ها: اصطلاحات فنی

هوش مصنوعی – AI

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)، به توانایی یک سیستم کامپیوتری به رفتار کردن شبیه یک انسان گفته می‌شود.

در واقع هوش مصنوعی به این مقوله می‌پردازد که یک سیستم کامپیوتری در شرایط پیچیده بتواند با استدلال، یادگیری و منطق، تصمیم‌گیری کند و واکنش‌هایی مشابه با انسان از خود نشان دهد.

از کاربردهای هوش مصنوعی می‌توان به شبیه‌سازی نرم افزارها و یا رباتیک اشاره کرد. همچنین یکی از پر استفاده‌ترین زمینه‌های استفاده از هوش مصنوعی در بازی‌هایی است که در آن کامپیوتر به عنوان یک بازیکن عمل می‌کند.

رباتیک

رباتیک ترکیب علم و تکنولوژی است. در واقع رباتیک یک شاخه‌ی میان رشته‌ای از رشته‌های مهندسی مکانیک، برق و کامپیوتر و چند رشته‌ی دیگر است که به ساخت، طراحی، مدلسازی، برنامه‌نویسی، راه‌اندازی و استفاده از ربات‌ها می‌پردازذ.

کلان‌داده

منظور از کلان‌داده (Big Data)،  مقدار زیادی از داده نیست. در واقع کلان‌داده به داده‌هایی گفته می‌شود که یا حجمشان آنقدر زیاد است که در پایگاه داده فعلی قابل ذخیره سازی نباشند و یا آنقدر متنوع و پیچیده اند که قابل پردازش توسط سیستم‌های فعلی پردازش پایگاه داده نیستند و نیاز به روش‌های پردازشی جدیدی دارند.

QR Code

QR code یا Quick Response Code، نوعی بارکد است که به راحتی و توسط نرم‌افزارهایی که اغلب رایگان است، می‌توان آن را ایجاد کرد و اطلاعاتی از قبیل محتوای متنی، تلفن تماس، ایمیل، آدرس سایت و … را در قالب آن رمز کرد. کاربر با اسکن کردن کد به راحتی می‌تواند محتوای درون آن را به دست آورد و یا به طور مستقیم به صفحه سایت مربوطه هدایت شود.
اسکن این کدها نیز با نصب برنامه‌های مرتبط، به راحتی و توسط دوربین تلفن‌ همراه، امکان‌پذیر است.

سامانه شناسایی با امواج رادیویی – RFID

سامانه شناسایی توسط امواج رادیویی (Radio-Frequency IDentification)، سامانه‌ای برای شناسایی و کنترل اشیا، افراد و یا حیوانات است. برای این کار به اشیا و .. تگ‌های RFID کوچکی متصل می‌کنند. این تگ‌ها به امواج رادیویی پاسخ می‌دهند و توسط آن‌ها قابل شناسایی و کنترل هستند.

کامپایل – Compile

برنامه نویسان برای نوشتن کد یک برنامه از یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی مثل C، جاوا و … استفاده می‌کنند. این کد‌ها به صورتی نوشته می‌شوند که برای انسان‌ها قابل فهم و ویرایش هستند اما برای اینکه این کد بتواند توسط کامپیوتر اجرا شود باید به زبانی قابل فهم برای ماشین تبدیل شود. به فرآیند تبدیل کد اصلی (زبان سطح بالا) به کد ماشین(زبان سطح پایین) کامپایل کردن می‌گویند.

فناوری اطلاعات – IT

فناوری اطلاعات  (Information Technology)، به تمام فعالیت‌های مرتبط با کامپیوتر مانند اینترنت، نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه و افرادی که در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنند، اشاره دارد.

احراز هویت

در علم کامپیوتر، احراز هویت (Authentication) به فرآیندی گفته می‌شود که در طی آن یک فرد یا دستگاه شناسایی شود و هویتش مورد تایید قرار گیرد.
برای مثال بعضی از وبسایت‌ها برای کاربرانشان پنل کاربری تعریف می‌کنند. شما برای اینکه بتوانید وارد پنل کاربری مخصوص به خودتان شوید باید نام کاربری و رمز ورودتان را وارد کنید. اگر نام کاربری و رمز وارد شده صحیح باشد وبسایت اطمینان پیدا می‌کند که شما همان فردی هستید که ادعا می‌کنید و به شما اجازه ورود به حساب کاربریتان را می‌دهد.

ارتباط میدان نزدیک – NFC

ارتباط میدان نزدیک (Near Field Communication)، یکی از راه‌های ایجاد ارتباط و تبادل اطلاعات میان دو دستگاه است. با استفاده از امکان NFC، تنها با نزدیک کردن دو دستگاه الکترونیکی به یکدیگر می‌توان تبادل اطلاعات را انجام داد و نیازی به دسترسی به اینترنت و یا حتی مانند بلوتوث جستجوی دستگاه‌های نزدیک نیست.

بارکاری

بارکاری (Workload)، به مقدار کاری که باید در مدت زمانی مشخص انجام شود، می‌گویند.