دسته بندی ها: اصطلاحات کسب و کاری

بروکراسی

بروکراسی (Bureaucratie)، به زبان خیلی ساده، همان کارها و کاغذبازی‌های اداریست.

در تعریفی کلی‌تر و شایع‌تر، بروکراسی به قوانین محکم و خشکی گفته می‌شود که مردم را مجبور می‌کند برای انجام شدن کارشان، مراحل و سلسله مراتب متعددی را در ادارات و واحدهای مختلف سپری کنند.

فین‌تک – FinTech

فین‌تک (FinTech یا Financial technology)، به استفاده و به کارگیری از تکنولوژی در فرآیندها و خدمات مالی به صورتی نوآورانه، گفته می‌شود. با این هدف که محصولات و خدمات مالی، به گونه‌ای بهتر و کارامدتر ارائه شوند.

مدیریت ارتباط با مشتری – CRM

(CRM (Customer Relationship Management، به مجموعه راه‌حل‌ها و استراتژی‌هایی گفته می‌شود که یک کسب و کار در زمینه‌ی ارتباط با مشتریانش اتخاذ می‌کند که باعث شناخت بهتر نیازمندی‌های مشتری، افزایش رضایتمندی او و درنتیجه افزایش خوش‌نامی و سود کسب و کار می‌شود.
علاوه بر این در تعریفی دیگر می‌توان گفت CRM نرم افزاری است که باعث خودکارسازی فعالیت‌های مرتبط با فروش و ارتباط با مشتریان می‌شود.

B2C

(Business to Customer)، یک مدل تجاری و تجارت الکترونیکی است که نشان دهنده‌ی یک معامله‌ی مالی یا فروش آنلاین بین یک کسب و کار و مصرف‌کننده است. در واقع B2C شامل مبادله سرویس یا محصول از ارائه‌دهنده به مصرف‌کننده می‌باشد که به وسیله‌ی آن کسب و کارها محصولاتشان را به مصرف‌کنندگان می‌فروشند.

B2B2C

(B2B2C (Business to business to customer، ترکیب دو روش B2B و B2C است. در ابتدا کسب و کارِ فروشنده، سرویس یا محصولاتی را به کسب و کارِ خریدارِ دیگری ارائه می‌دهد. کسب و کارِ خریدار، خود دارای مشتریانی است که باید سرویس یا محصولاتی را به آنان ارائه دهد.
به عنوان مثال شرکتی را در نظر بگیرید که با پرداخت به شرکت A به کارمندان خود امکان دسترسی به اینترنت را می‌دهد، بدون این که کارمندان مجبور باشند به صورت جداگانه مبلغ مربوطه را به شرکت A بپردازند.

B2B

(Business to Business)، یک مدل کسب و کار اینترنتی است که شامل کسب و کارهایی می‌شود که سرویس و یا محصولات را برای سایر کسب و کارها فراهم می‌کنند. تمام اعضای این دسته کسب و کارها یا سازمان‌های تجاری هستند. B2B گاهی اوقات بازاریابی تجاری یا بازرگانی نامیده می‌شود.

کسب و کار پلتفرمی – Business Platform

کسب و کار پلتفرمی، یک مدل کسب و کاری است که هدف آن تسهیل تبادلات میان دو یا چند گروه است که معمولا خریداران و فروشندگان هستند. پلتفرم‌ها شبکه‌ی بزرگی از افراد و منابع را به وجود می‌آورند و به خریداران این امکان را می‌دهند تا در هنگام نیاز بتوانند از منابع موجود استفاده کرده و نیاز خود را برطرف کنند. علاوه بر این با وضع قوانین و استانداردها بر روی تعاملات آن‌ها نظارت دارند.