عصر داده

عصر داده

عصرداده مجموعه‌ای فعال در حوزه زیرساخت مشترکین و قبض است که با رویکرد خلق ارزش افزوده بر مبنای ارائه سرویس‌های جدید در حوزه فین‌تک فعالیت می‌کند. مهمترین محصول عصرداده در این زمینه، ونش نام دارد. با توجه به راهی که از سال ۹۵ در آن هستیم، چشم‌انداز و فرصت‌های جدیدی در این مسیر برایمان خلق شده است که از آن می‌توان به ایجاد زیرساخت خدمات الکترونیکی برای موسسات مالی و همچنین به کارگیری هوش مصنوعی در حوزه‌های مرتبط با فین‌تک، پوشاک و ... اشاره کرد.

ونش یک سامانه openAPI است که سرویس‌های حوزه قبض، خودرو، پست، ثبت احوال و اسناد و ... به شرکت‌های بانکداری‌باز، اپلیکیشن‌های پرداخت، شرکت‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی و ... ارائه می‌کند. ونش سرویس‌های خدمات عمومی را از سازمان‌ها دریافت و آن‌ها را به صورت تجمیع شده در اختیار شرکت‌های متقاضی قرار می دهد. یکی از مهم‌ترین سرویس‌های ونش، سرویس استعلام قبوض است که در حال حاضر بر روی تمامی اپلیکیشن‌های پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سال 96 هیچ پتانسیلی در بازار استعلام قبض وجود نداشت و ونش به عنوان اولین ارائه‌دهنده این سرویس، معرف فرهنگ استعلام و تجمیع قبوض بود. اکنون می‌توان گفت سامانه‌ای وجود ندارد که در سبد محصولات خود از سرویس‌های ونش استفاده نکرده باشد.

با شیوع کرونا بسیار از فرآیندهای سنتی دیگر کاربرد نداشت. بسیاری از سازمان‌ها به خصوص سازمان‌های دولتی که تصور نمی‌شد خدمات خود را به صورت غیرحضوری ارائه دهند، توسعه سرویس‌های غیرحضوری خود را آغاز کردند.

ونیفای سامانه OpenAPI است که تلاش دارد با ارائه سرویس‌هایی بر پایه هوش مصنوعی، موانع غیرحضوری‌سازی ارائه خدمات را از میان بردارد. این خدمات شامل احراز هویت تصویری می‌شود.


    مجموعه سرویس‌ها

    به پادیوم قدرت داده اند:
    pasargad
    fanap
    pod